Czym zajmuje się ortoptystka?

11.3.2024

Ortoptyka to dział okulistyki zajmujący się diagnostyką i leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego, czyli nieprawidłowej współpracy obu gałek ocznych. Zaburzenia te mogą prowadzić do zeza, niedowidzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku w jednym oku. Ortoptyką trudnią się na co dzień ortoptyści. Czym dokładnie zajmuje się ortoptystka?

Na czym polega praca ortoptystki?

Ortoptystki to wysoko wykwalifikowane specjalistki, które pomagają pacjentom w poprawie jakości widzenia poprzez terapię okulistyczną i rehabilitację wzroku. Co należy do ich głównych zadań?

• Diagnozowanie zaburzeń widzenia na podstawie oceny ostrości wzroku, sprawdzania widzenia stereoskopowego, oceny ruchomości gałek ocznych oraz analizę funkcji oczu, takich jak koordynacja oczu. Oprócz tego, ortoptystka stale współpracuje z lekarzem okulistą.

• Wybór terapii ortoptycznej. Po dokonaniu diagnozy, ortoptystka opracowuje spersonalizowany plan terapii wzrokowej, który może obejmować ćwiczenia wzrokowe, korzystanie z soczewek kontaktowych lub okluzję (zakładanie opaski na jedno oko), aby wzmocnić i poprawić funkcje oczu.

• Rehabilitacja wzrokowa. Ortoptystka przeprowadza terapię wzrokową, która ma na celu przywrócenie lub poprawę zdolności widzenia i funkcji oczu. Pomaga pacjentom powrócić do pełnej funkcjonalności wzrokowej po przebytych urazach, operacjach lub innych problemach zdrowotnych.

• Monitorowanie postępów pacjentów. Ortoptystka regularnie ocenia postępy pacjenta podczas terapii wzrokowej i dostosowuje do nich plan leczenia. Przeprowadza również testy kontrolne, aby ocenić skuteczność terapii i wprowadzić ewentualne zmiany.

• Edukacja pacjentów. Ortoptystka pełni rolę edukatora, informując pacjentów i ich rodziny na temat ich schorzeń wzrokowych, możliwości terapeutycznych oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

Jak zostać ortoptystką?

Żeby zostać ortoptystką, należy ukończyć dwuletnią szkołę policealną. Po ukończeniu nauki, konieczne jest przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W toku nauki, ortoptystka jest przygotowywana do wykonywania takich zadań jak np.:

• przeprowadzanie badań ortoptycznych i określonych badań okulistycznych,

• prowadzenie ćwiczeń w niedowidzeniu i zaburzeniach widzenia obuocznego,

• dobieranie odpowiednich pomocy optycznych,

• skuteczna komunikacja z pacjentem i lekarzem okulistą,

• prowadzenie działań w zakresie profilaktyki ortoptycznej i okulistycznej.

Jeśli interesują Cię zawody medyczne, sprawdź ofertę naszych szkół medycznych. Możesz tam zdobyć zawód np. asystentki stomatologicznej lub opiekuna medycznego.

Ortoptystka – gdzie znajdzie pracę?

Ortoptystka może pracować w różnych instytucjach medycznych oraz placówkach ochrony zdrowia, które specjalizują się w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń widzenia. Poniżej najpopularniejsze miejsca, w których może znaleźć pracę.

• Szpitale i kliniki okulistyczne

• Przychodnie okulistyczne

• Centra rehabilitacji wzrokowej

• Ośrodki badań klinicznych

• Placówki edukacyjne

• Specjalistyczne ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami

Jak widać, ortoptystka może znaleźć pracę w różnych instytucjach medycznych oraz placówkach ochrony zdrowia, w których będzie mogła diagnozować i leczyć schorzenia wzroku oraz wspierać pacjentów w powrocie do pełnej funkcjonalności wzrokowej.